Audiences

Ja reiz esam izvēlējušies Vadžrajānas budisma ceļu, tad tas, ko un kā darām, ir vienīgi mūsu pašu ziņā. Bet ko lai iesāk, ja pietrūkst pieredzes un nav skaidrības? ‒ Tad ir vērts pieteikt audienci pie skolotāja. Vadžrajānas mācību pamatā ir skolotāja un skolnieka attiecības. Atbrīvošanās no jebkādām ciešanām un visu pilnīgo kvalitāšu iemantojums iesākas ar skolotāja vārdiem. Skolotāja vērtība ir neizmērojama. Taču nekas nerodas bez iemesla. Ja nav centienu, nav īstenojuma. Audiences palīdzēs šādas attiecības iedibināt. Galvenais, lai jums ir interese, un lai skolotājs uz to atsaucas. Skolotājs rodas tur, kur ir skolnieks.

Nav jāgaida, kad prātā atausīs "mūža galvenais jautājums". Var jautāt par filozofiju, par praksi, un arī par personisko dzīvi. Kādu praksi skolotājs ieteiktu? Kā izskaidrotu sarežģītas vietas sādhanā (tekstam ir jābūt līdzi)? Var palūgt ieviest skaidrību vizualizācijā. Ko lai iesāk, ja kaut kas nevedas? Kā uzveikt slinkumu? Kā saprast sajūtas, kas rodas prakses gaitā? Daudziem skolotājiem piemīt gaišredzība. Viņiem var lūgt izskaidrot situāciju personiskajā dzīvē. Jo īpaši, ja skolotājs pārzina astroloģiju vai prot tibetiešu zīlēšanu Mo.

Ja jautājumu nav, var lūgt svētību. Tibetā tas, šķiet, ir visizplatītākais variants. Kāpēc tas ir svarīgi? Svētība iedvesmo veikt nozīmīgus darbus un pārvarēt šķēršļus. Un svētība rada saikni starp skolotāju un skolnieku, tādu, kas vēlāk var pārtapt par Marpas un Milarepas attiecībām. Dažkārt, intelektuāli saprazdami, cik būtiskas ir šādas attiecības, mēs nesteidzam tās nodibināt. Kāpēc? Tāpēc, ka pietrūkst saiknes.

Svētība ir brīnišķīga iespēja radīt saikni. Un ir svarīgi tam sagatavoties. Tā kā veidojat personiskas attiecības, būtiska nozīme ir personiskai attieksmei. Optimālākā metode ir ziedojums. Vienalga, vai tā būtu nauda vai neliela piemiņas velte. Izvēloties ziedojumu, ir jābūt vērīgam. Piemēram, ja izvēlaties ziedot naudu, summa ir rūpīgi jāapsver. Tai nevajadzētu būt pārlieku lielai, jo vēlāk var nākties nožēlot, ka ir atdots par daudz un sev atstāts par maz. Un tai arī nevajadzētu būt pārāk mazai, lai nav sev jāpārmet skopulība. Ziedojumam jābūt tādam, kas jūs iepriecina. Tas arī acij tīkami jāiesaiņo ‒ jāieliek glītā aploksnē vai dāvanu maisiņā. Var pievienot nelielu šokolādi vai medus burciņu, kādu sveci. Piedāvājumā būtu jāizpaužas sirsnībai, cieņai un rūpēm. Jo vairāk pie tā piedomājam, jo saikne ir spēcīgāka.